Test
Data:
Data er det område hvor Blu-ray virkelige har sin store fordel. Det testede drev leverede hastigheder på op til 5x (22,5MB/s) hvor det tidligere testede HD-DVD kun leverede 2,4x(10,8MB/s). Der findes stadig DVD drev der er hurtigere, men til sammenligning, så er et 16x(21,13MB/s) lige en anelse langsommere. Med tiden vil BD formentlig ramme de 10x hastigheder.
Det tager stadig lang tid at læse/skrive en hel disk, men den dobbelte hastighed i forhold til HD-DVD giver den nødvendige forskel der gør den så velegnet i spilkonsollerne.
Film:
Modsat det HD-DVD drev vi testede tidligere, så følger der afspilningssoftware med til dette.
![](/images/literature/2008/9156/174 [].jpg)
Det fungerer på samme måde som almindelig DVD-afspilning, dog er der en del fejl på den version der understøtter HD afspilning.
Det er igen i grafikkortet at billedforbedringen foregår og resultatet er det samme som med HD-DVD.
![](/images/literature/2008/9156/046 (2) [].jpg)
Der er ingen forskel i billedkvaliteten på Blu-ray og HD-DVD. Det er dog forskel på kvaliteten af de forskellige udgivelser og derfor kan der godt være forskel på den samme film, alt efter hvilket format den er udgivet på.
![](/images/literature/2008/9156/054 [].jpg)
Mens der stadig er stor diskussion om hvorvidt man vinder noget ved at gå op i full HD opløsning på TV siden, så er der ingen tvivl om at skiftet fra DVD til HD-medier giver det fremskridt der var ventet.
![](/images/literature/2008/9156/082 [].jpg)